Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis, feugiat a, tellus. Phasellus viverra nulla ut metus varius laoreet. Quisque rutrum. Aenean imperdiet.

Latest News

    No posts were found.

Share this
OFK BrančNovinky z kabíny Rozhovor s novým športovým riaditeľom, Mirom Filipkom

Rozhovor s novým športovým riaditeľom, Mirom Filipkom

Tesne pred odštartovaním prípravy na jarnú časť sezóny sme sa rozprávali s Miroslavom Filipkom, ktorý prebral povinnosti športového riaditeľa z pliec Ladislava Kazána a dnes sa už aktívne zapája do chodu klubu. Rozprávali sme sa o príprave, o víziách a plánoch klubu ale aj o tom, ako tento skúsený futbalový matador trávi aktuálne obdobie, ktoré je neľahké pre šport.

Trávim ho podobne ako drvivá väčšina obyvateľov Slovenska alebo teda všetci, ktorých zasiahla  pandémia. Snažím sa myslieť pozitívne a sústrediť sa na prácu, rodinu a viac sa zamýšľať práve nad týmito vecami. Situáciu jednoducho nevieme ovplyvniť, musíme sa s ňou naučiť žiť, čiže skôr to beriem z tej stránky, že sa na to snažím pozerať pozitívne, sústrediť sa na veci, ktoré sa ma priamo dotýkajú a to ostatné v podvedomí odsúvať. Čo sa týka samotného športu, tam je si myslím situácia ťažká dlhodobo, nie len tým, že je tu teraz pandémia, ktorá to samozrejme ešte znásobila ale šport na Slovensku sa dlhodobo trápi a je v podstate na vedľajšej koľaji. Ja stále dúfam, že sa nájdu mechanizmy na to, aby šport začal byť štátom podporovaný v oveľa väčšej miere a aby sa ľudia viac hýbali a športovali. Aj z histórie vieme, že chlieb a hry boli základom starovekého Ríma, kde sa  tým vládcovia nechali inšpirovať a u nás je to už dlhodobo zle nastavené.

Zo svojho posledného zápasu ste odstúpili kvôli zraneniu nohy, je v tomto smere už všetko v poriadku?

Zranenie súvisí pravdepodobne aj s tým, že som predsa len už v staršom veku a nie až tak dobre pripravený, čo sa týka tréningu. Noha je v poriadku a ja verím tomu, že už nebudem potrebovať svoje nohy až v takom nasadení aby som sa musel objavovať na ihrisku.

Vo výkonoch a taktiež ani po fyzickej stránke však vyšší vek na oko nebadať, naznačujete teda už to povestné zavesenie kopačiek na klinec?

Zápasy, v ktorých som sa objavil viac menej vyplynuli zo situácie. Moja profesionálna športová kariéra je už dávno uzatvorená, toto sú už len také náhodné situácie, keď ešte je nejaká možnosť alebo sa vyskytne nejaká situácia, tak generálnemu riaditeľovi Lacimu rád pomôžem svojou účasťou. Samozrejme ja už nemám ambície pohybovať sa na ihrisku, navyše teraz mi pribudnú ďalšie povinnosti  okolo klubu. Určite nebude čas trénovať alebo zúčastňovať sa na zápasoch aktívne, ja to beriem skôr tak, že mám kariéru už dávno uzavretú, boli však obdobia, že som sa nejakým spôsobom v nižších súťažiach objavil na pár zápasov ale to už bola skôr výnimka ako pravidlo.  Ja už sám so sebou do nejakej pozície v kádri nepočítam, s tímom sa budem stretávať už len z opačnej strany a nie na ihrisku. Samozrejme keby nejaký extrém nastal, tak určite rád pomôžem ale už to nie je pre mňa cesta ani riešenie.

Ako už Miro naznačil, jedna podstatná zmena v klube nastala. Dnes sa už rozprávame so športovým riaditeľom a nie hráčom. Dlho sa rodilo toto rozhodnutie?

Samotné rozhodnutie sa vyvíjalo postupne, hlavne zo strany generálneho riaditeľa a zároveň sponzora klubu Laca Kazána, ktorý má nejakú predstavu, ja mám nejaké vízie tak isto. V tomto sme si zhruba sadli a chcel ma do toho nejakým spôsobom zakomponovať aby sa klub posúval a vyvíjal, preto aj vzniklo toto naše spojenie, ktoré môže mať do budúcna progres. Poznáme sa dlho, je medzi nami vzájomná dôvera, takže teraz sa už aj ja zúčastňujem na chode klubu, ktorý má určitú ambíciu, má určité vízie a ja viem, že sa nám ich spoločne podarí naplniť.

Obrovské hráčske skúsenosti a taktiež aj predošlá skúsenosť s riadiacim postom z najvyššej Fortuna ligy. Aká veľká zmena je to po zasadnutí do kresla športového riaditeľa v OFK Branč?

Rozdiel medzi súťažami je určite veľký. My fungujeme ako amatérsky klub, naopak najvyššia súťaž má predsa len profesionálny status, celé fungovanie klubu a know how klubu je inak nastavené. Samozrejme sú tam nejaké prieniky, ide hlavne o  športovú stránku, ktorá je pre kluby, či už v najvyššej súťaži alebo v nižších súťažiach zaujímavá a podstatná, vývoj klubu, takže tam je istý prienik ale inak je to veľký rozdiel.  Čo sa týka konkrétne Branču, práve tu je hodená rukavica, sa určitým spôsobom počas nejakého časového horizontu priblížiť súťažiam a možnostiam, ktoré sú na profesionálnej úrovni. Chceme postupne zlepšovať tréningový proces, tréningové podmienky, či už formou zabezpečenia tréningových pomôcok, rozvíjania našich trénerov, ktorí budú získavať väčšie skúsenosti, vedomosti a v neposlednom rade hráčsky káder, ktorý sa bude tak isto rozvíjať. Vo finálnej fáze chceme dosiahnuť produkt, ktorý v Branči, respektíve na Slovensku bude mať silnú značku, ktorá bude mať svoju hodnotu a bude rešpektovaná aj vo vyšších súťažiach. Je to cesta dlhodobého procesu a vývoja, sme stále na začiatku.

Predtým než prejdeme na prípravu a blízku budúcnosť nášho A mužstva, obhliadnime sa ešte za jesennou časťou, aká bola z pohľadu športového riaditeľa?

Spätne som si dopozeral všetky videá zo zápasov aby som mal prehľad o tom, ako mužstvo fungovalo a ako sa jesenná časť odohrala. Z pohľadu nováčika 5. ligy vládne spokojnosť s postavením mužstva, máme ešte jeden zápas k dobru so Solčanmi, v prípade priaznivého výsledku sa môžeme dostať až na 2. pozíciu po jesennej časti. V tomto smere si myslím, že sa mužstvo etablovalo dobre. Samozrejme nie všetko bolo ideálne ale ak by som mal hodnotiť prvú polovicu sezóny, tak ju hodnotím kladne aj napriek tomu, že mužstvo prešlo dosť veľkou krízou, čo sa týka zranených hráčov. Bolo viac zranení ako by sme na tú polovicu sezóny očakávali, takže aj toto možno ovplyvnilo nejaké zápasy a výsledky, kde tréner nemohol pracovať s ideálnym kádrom, ktorý mal v lete vyskladaný. Na to chceme aktuálne zareagovať  tým, že rozšírime káder aby nás tieto veci, ktoré futbal prináša, až tak neovplyvnili a neohrozili kvalitu mužstva v zápasoch.

Príprava začína už 18.1., v utorok. Vieme, že káder ostáva počas prípravy pokope, máte už spolu s trénerom menoslov hráčov, ktorí prídu na skúšku?

Áno, káder ostane pokope, tak ako sme avizovali, budeme ho trošku okysličovať, bude trošku širší aby tá konkurencia bola väčšia a aby sme boli pripravení na veci, ktoré som spomínal už vyššie. Čo sa týka nových hráčov, viac menej je to ešte stále otvorená vec, čiže by som predbiehal ak by som spomenul mená, ktoré k nám prídu. Klub bude fanúšikov informovať, keď sa príprava rozbehne a keď sa už daní hráči budú v našom klube pohybovať.

Pred sezónou k nám prišiel Béger, pre Nitrianske noviny ste sa vyjadrili, že s Alekšincami rokujete o príchode ďalšieho špičkového strelca, Daniša. Od filozofie atraktívneho, útočného futbalu sa teda nebude opúšťať ani v rozhodujúcej fáze sezóny?

Áno, filozofia klubu je nastavená na atraktívny futbal, ktorý by mal prilákať čo najviac ľudí z okolia ale hlavne z Branču. Chceme sa prezentovať ofenzívnou hrou a baviť divákov, preto aj tie rokovania s ďalším ofenzívnym hráčom, uvidíme ako sa vyvinú, pretože doba nepraje hladkému priebehu niektorých vecí, je za tým množstvo rokovaní a kompromisov, uvidíme, či k takému kompromisu dospejeme a či uvidíme tohto zaujímavého hráča u nás.

Ak by to s Danišom nevyšlo, je v hre aj iná zaujímavá alternatíva?

Máme v zálohe nejaké iné riešenia. Uvidíme ako sa to vyvinie, nebudeme za každú cenu hrotiť situáciu, predsa len je to šport, niekedy tie mená nemusia rozhodovať. Zameriame  sa skôr na to aby bol kolektív silný. Spravíme všetko pre to aby hráči napredovali a aby boli silní ako jednotlivci a potom bude silný aj kolektív, potom sa môže dostaviť aj výsledok na ihrisku.

Miro nám prezradil ďalšiu zaujímavú novinku, ktorá by mohla osloviť fanúšikov futbalu.

So smerovaním klubu a spomínanou atraktivitou sme sa rozhodli, že zmeníme hrací deň z nedele na sobotu, pretože v okolí je veľké množstvo mužstiev, ktoré hrávajú v nedeľu. My by sme využili sobotu na ešte väčšie prilákanie ľudí na futbalový zápas. Uvidíme ako sa to praxi osvedčí.

Najbližších 7 týždňov, 7 prípravných zápasov. Chystá sa okrem toho aj nejaká novinka v príprave?

V prípravných zápasoch možno ešte nastane nejaká zmena, keďže tam máme dohrávku so Solčanmi. Novinkou bude to, že s hráčmi plánujeme viac pracovať na silovo-kondičnej príprave, ktorú bude mať na starosti náš kondičný tréner Zlatko Kvasňovský. Plánujeme aj kratšie sústredenie aby sa mužstvo opäť zomklo a aby sa vytvoril aj väčší priestor na komunikáciu medzi trénerom a hráčmi o jeho predstave počas jarnej časti a aby sa mužstvo svojím herným systémom vyvíjalo.

Ako budú vyzerať najbližšie dni športového riaditeľa?

Budem na každom tréningu a prípravných zápasoch, postupne si zmapujem mužstvo. Budeme riešiť rozvoj mládeže, kde už máme tiež nastavený projekt, ktorý budeme komunikovať spoločne s novým šéftrénerom mládeže, Andrejom Núdznym, ktorý by mal viesť od leta mužstvo U19. Jeho úlohou bude vyskautovať a vytipovať si hráčov z okolia a od leta chceme mať opäť funkčnú aj U19ku, ktorá by sa postupne stala zásobárňou A mužstva. Sú tam ešte ďalšie veci ktoré budem riešiť, ako tréningové podmienky a plochy aby sme do budúcna neboli závislí na prenajímaní si ihrísk v okolí. Je toho ešte naozaj dosť,  budeme o tom informovať v aktuálnom čase.

Na niektoré veci je ešte čas, napriek tomu sa ale spýtame, s akým naplneným cieľom by ste boli spokojný v horizonte piatich rokov?

Môj cieľ je podobný, respektíve kompaktný s tým aký ma generálny riaditeľ, samozrejme aj tréner. Našim spoločným cieľom je posunúť Branč v úrovni súťaží možno o jeden, dva stupienky vyššie, následne uvidíme či budú vhodné podmienky posúvať klub ešte vyššie. To už je ale hudba budúcnosti, v tom krátkodobom horizonte chceme pripraviť mužstvo tak aby bolo schopné atakovať najvyššie priečky a bolo schopné sa pobiť o postup počas jarnej časti.

OFK BRANČ | Majo Lorincz

Foto: Jana Skornsek ; fkpohronie.sk